Področja vsebine življenjepisa
Naslednje kategorije lahko uporabite kot smernice za pomoč pri organiziranju življenjepisa. Pri izdelavi grobega osnutka naj vas ne skrbi dolžina. Ne pozabite, da bodo kategorije lahko izpuščene ali dodane v kasnejših verzijah. Obstaja veliko različnih načinov za organizacijo življenjepisa.
Bodite ustvarjalni, a tudi pošteni. Sledijo opisi osnovnih kategorij standardnega življenjepisa:
- Kontaktni podatki: Predstavite se z imenom, ki ga uporabljate v zasebnem in poslovnem življenju (vzdevkom se izogibajte). Navedite naslov, na katerem ste dosegljivi. Če imate naslov študentskega doma, ki ne velja med počitnicami ali po diplomi, morate vključiti tudi fakulteto in stalni naslov. Uporabite svoj domači naslov ali naslov ali nekoga, ki bo vedno vedel, kje vas kontaktirati. Vključite telefonske številke z območnimi kodami in svoj e-poštni naslov. Ker lahko vaš življenjepis ostane v arhivu, ko diplomirate, uporabite stalni e-poštni naslov (kot je na primer Gmail).
- Cilj: sporočilo potencialnim delodajalcem, da imate določen cilj; sporoča vaše želje glede dela in služi kot osrednja točka za pregled vašega življenjepisa. Cilj mora biti kratek, jasno izražen in skladen z dosežki in veščinami, ki so opisane v vašem življenjepisu. Če razmišljate o več kot enem poklicnem cilju, morate imeti pripravljenih več življenjepisov, pri čemer vsak predstavlja drugačen cilj. Razmislite o naslednjih primerih:
- Položaj učitelja v osnovni šoli, ki otrokom nudi okolje, v katerem se lahko učijo in rastejo.
- Začetni vodstveni računovodski položaj.
- Delovno mesto v laboratoriju, ki zahteva visoko motivacijo, organizacijske in komunikacijske sposobnosti.
- Izobrazba: Ta kategorija je še posebej pomembna, če nimate veliko delovnih izkušenj. Najprej navedite najvišjo stopnjo izobraževanja, ki ste jo dosegli. Vključite svojo diplomo, smer, institucijo, ki ste jo obiskovali in datum diplomiranja, nato pa navedite še pretekla izobraževanja ter morebitne posebne delavnice, seminarje, tečaje ali projekte.
- Delovne izkušnje: navedite vse vaše delovne izkušnje. Sem dodajte tudi prostovoljstvo, pripravništvo, praktikum ali izkušnje s poučevanjem študentov. Ne pozabite, potencialnega delodajalca najbolj zanimajo veščine in prednosti, ki bi jih lahko vnesli v novo službo. V tem razdelku ne pozabite vključiti vseh pomembnih delovnih izkušenj v obratnem kronološkem vrstnem redu. Bodite kratki z izkušnjami, ki za delo, na katerega se prijavljate, niso pomembne, ali jih izpustite.
- Vključite naslednje podrobnosti o vsaki izkušnji: naziv vašega delovnega mesta, ime organizacije, lokacijo dela (mesto, država) in datume (npr. poletje 2016; študijsko leto 2015-2016).
- Preverite še, kako napisati življenjepis, če nimate delovnih izkušenj
- Računalniške spretnosti: Če je uporaba računalnika potrebna veščina za delo, ki ga iščete, vključite to kategorijo.
- Primer: programska oprema: Microsoft Office, Adobe Creative Cloud, Googlove aplikacije, Visual Studio Code; programski jeziki: JavaScript, Java, Python.
- Ostale dejavnosti: Izvenšolske izkušnje so lahko pomembne, da jih poudarite v življenjepisu, zlasti če ste imeli vodilni položaj ali ste bili v posebnem odboru. Če navajate takšne dejavnosti, ne pozabite razložiti, kako vaše pretekle odgovornosti ustrezajo veščinam, ki jih zahteva delovno mesto, na katerega se prijavljate. Če imate težave z opisovanjem svojih dosežkov, pomislite, kaj bi najboljši prijatelj ali družinski član rekel o vas. Naj vas ne bo sram poudariti dosežkov, ki ste si jih prislužili. Razmislite o talentih, ki jih zahtevajo naslednje dejavnosti:
- Atletika: timsko delo in veščine upravljanja časa, fizična zmogljivost
- Likovna umetnost: komunikacijske veščine, kreativnost
- Zanimanja: To se včasih uporablja za razumevanje vašega "tipa osebnosti". V kolikor imate še prostor, vključite to kategorijo in navedite dejavnosti in hobije, ki nakazujejo na to, kako preživljate vaš prosti čas.
- Priporočila in reference: Pretekle delodajalce, učitelje, profesorje, vodje tečajev in delavnic vprašajte, ali bi vam lahko napisali priporočilo oziroma dali dokazilo. Pripravite natipkan seznam treh referenc in jih predložite. Ta seznam mora vsebovati ime, naziv, delodajalca, naslov, telefonske številke in e-poštni naslov vsakega posameznika.
Ne veste, kako napisati dober življenjepis? Preverite tukaj.
Career Center. (2017). Guide to Resume Writing. The University of Maine. Pridobljeno iz umaine.edu/career
07.08.2024