Inšpektorat Republike Slovenije za delo Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je objavil ukrepe delodajalca za zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu v vročini.

Delo v notranjih prostorih

Mejna temperatura v delovnih prostorih je 28 stopinj Celzija, ko se ta poviša, mora delodajalec sprejeti ukrepe, s katerimi delavcem zagotovi ustrezno toplotno udobje, razen v hladilnicah, kjer se upoštevajo kriteriji za delo v mrazu in v vročih delovnih prostorih, kjer so temperature povečane zaradi delovne opreme, ki jo uporablja delodajalec pri izvajanju delovnega procesa.

Delodajalec se lahko odloči, da bo izvedel začasne ukrepe za zagotovitev varnosti in zdravja pri delu. To pomeni, da veljajo, ko temperature presegajo najvišje dovoljene temperature. Ukrepi so lahko na primer prerazporeditev delovnega časa, krajši delovni čas, pogostejši in daljši odmori med delovnim časom, ponudba ustreznih osvežilnih brezalkoholnih napitkov, zmanjšanje intenzivnosti dela in podobno, skrajni ukrep je lahko tudi prekinitev delovnega procesa. Lahko pa se delodajalec odloči za dolgoročne ukrepe z namestitvijo klimatskih in prezračevalnih naprav. Delodajalec sam izbere eno od možnosti in jo opredeli v izjavi o varnosti z oceno tveganja.

Inšpektorat za delo v slopu ukrepov za delo v vročini delodajalcem predlaga še sledeče ukrepe: 

  • pri uporabi klimatskih naprav v delovnem okolju priporočamo upoštevanje pravila -7 stopinj Celzija, kar pomeni, da naj temperatura zraka v delovnem prostoru ne bo za več kot 7 stopinj Celzija nižja od zunanje temperature;
  • popijete lahko do tri litre brezalkoholnih pijač, priporočamo vodo;
  • oblecite se v lahka in zračna oblačila;
  • seznanite se z zdravstvenimi simptomi, ki so značilni, ko je človeški organizem izpostavljen previsokim temperaturam;
  • izogibajte se slani prehrani in začimbam;
  • najbolj učinkoviti so kratki in pogosti premori v ohlajenih prostorih, temperatura katerih pa ne sme biti tako nizka, da bi bilo zaradi nagle temperaturne spremembe ogroženo zdravje;
  • ne pijte alkoholnih pijač;
  • najbolj zahtevna dela opravite zgodaj zjutraj, ko je zunanja temperatura še nizka;
  • če delate v ekstremno visokih temperaturah, vedno delajte v paru zaradi morebitnega nudenja medsebojne pomoči. 

Delo na prostem

Delavci na prostem so v poletnih mesecih še bolj izpostavljeni vročini. To najbolj velja za gradbene delavce, kmete in ostale, ki so izpostavljeni toplotnim obremenitvam. Tu je zato še bolj pomembno, da delodajalci ustrezno ocenijo tveganje in zaposlenim omogočijo varno in zdravju neškodljivo delo.

Ukrepi so podobni tistim, ki veljajo za delo v notranjih prostorih. Zelo pomemben je tako časovni razpored opravljanja delovnih opravil. Zato naj se delo prekine v delu dneva, ko so temperature najvišje. Priporočeno je, da se delo opravlja v zgodnjih jutranjih ali poznih popoldanskih in večernih urah. Prav tako naj se ob visokih temperaturah opravlja delo, ki terja čim manjši fizični napor. Sicer pa morajo biti delavci zavarovani pred neugodnimi vremenskimi vplivi.

 

Vir: gov.si