Omenjena nova prinaša delavcu zagotovitev, da delodajalec ne bo posegal v prosti čas delavca tekom dnevnega ali tedenskega počitka, izrabo letnega dopusta ali druge upravičene delovne odsotnosti. Delodajalci morajo ustrezne ukrepe glede pravice do odklopa sprejeti do 16. novembra 2024.
Omenjena pravica pomeni, da ko delavec uveljavlja pravico do počitka, ni na razpolago delodajalcu.
»Dopust je namenjen temu, da se delavci spočijejo in se vsaj enkrat na leto odklopijo od svoje službe. V praksi pa se pogosto dogaja, da med dopustom odgovarjajo na sporočila, e-maile in klice. Posledično z dopusta pridejo enako izgoreli, pod stresom in pod pritiskom. Nenehna dosegljivost vpliva tudi na zanemarjanje osebnih odnosov ter posledično na duševno zdravje delavcev. Zato smo pravico do odklopa vpisali v zakon, ki delodajalcem nalaga, da morajo v sodelovanju z zaposlenimi sprejeti ukrepe za zagotovitev pravice do odklopa oziroma zagotoviti, da delavci ne bodo na voljo delodajalcu, kadar so na dopustu. Delodajalci morajo te ukrepe sprejeti do 16. novembra, v nasprotnem primeru jih lahko doleti denarna kazen« - poudarja državni sekretar na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Dan Juvan.
Da se je Slovenija, kot ena izmed prvih držav, za to pravico pravilo odločila, na gov. si navajajo primere dobrih praks uveljavljenih podjetij v Evropski uniji. Ukrepi se večinoma nanašajo na prejemanje elektronske pošte. Izven delovnega časa ali na dopustu pa naj bi zaposlenim bilo to onemogočeno uporabljati. Pri Volkswagnu so leta 2011 uvedli politiko, da se 30 minut po koncu izmene izklopi vse strežnike elektronske pošte, ponovno pa se jih zažene 30 minut pred začetkom naslednje izmene. Tako je zaposlenim onemogočen dostop do elektronske pošte izven delovnega časa. Podjetje Daimler je s funkcijo »Pošta na dopustu« zaposlenim omogočilo, da se med dopustovanjem pošlje samodejni odgovor na prejeta sporočila, ki pošiljatelju sporočajo, da je bilo poslano sporočilo izbrisano.
S takšnimi ukrepi se zmanjšuje stres, skrbi in preobremenjenost ob vrnitvi z dopusta, hkrati pa povečuje in zagotavlja produktivnost ter kvalitetno opravljeno delo.
Vir: gov.si