Pri delu ni lahko ostati motiviran. Morda vas težko prigarana služba spravlja ob pamet in frustrira, vendar morate delati, da plačate račune in nahranite družino. Morda ste samo razočarani, ker je služba, o kateri ste sanjali, veliko bolj dolgočasna in utrujajoča, kot ste mislili. Morda imate dovolj tega, da morate postoriti še delo sodelavca in čakati, da se vrne, da boste končno tudi vi lahko uživali na zasluženem dopustu.

Ne glede na to, kaj je razlog za pomanjkanje motivacije, ga lahko premagate. Kako se torej ponovno zbrati in postati bolj motiviran, kot kadarkoli prej?

1. Vizualizirajte svoje cilje

Postavljanje ciljev ni dovolj za motivacijo. Kot vrhunski športniki, si morate predstavljati sebe pri uresničevanju teh ciljev. Podrobno premislite, kako bodo stvari izgledale, ko boste dosegli svoj cilj, da boste vedeli, katere konkretne korake morate narediti. Tovrstna vizualizacija vam bo pomagala ohraniti pozitivno razpoloženje in povečati vašo motivacijo za uspeh.

Na primer, predstavljajte si, kako bi bilo, če bi bili odgovorni za uspeh trenutnega projekta, na katerem delate. Predstavljajte si, kako bi praznovali s svojimi sodelavci, kako dobro bi se počutili, če bi prejeli pohvale od šefa in kako bi lahko o svojem uspehu govorili drugim.

2. Nagradite se

Poleg načrtov za eno ali 5 let si postavite tudi kratkoročne cilje in se nagradite vsakič, ko jih izpolnite. Vaši možgani se pozitivno odzivajo na pogoste uspehe in nagrade – vsakič, ko nekaj dobro dosežete, vaši možgani izločajo dopamin – hormon sreče in motivacije.

Dolgoročne cilje razdelite na več kratkoročnih. Vprašajte se, kaj je naslednja stvar, ki jo morate narediti, da se približate svojemu dolgoročnemu cilju? Ko to določite, veste, kakšni so vaši kratkoročni cilji – in ko jih dosežete, se nagradite. Sčasoma se bodo vaši možgani izurili za uspeh.

3. Naj bo delo bolj zabavno

Vsi vemo, da se je lažje motivirati za zabavne stvari, ni pa vedno enostavno narediti dela zabavnega. Najpogosteje nismo motivirani za dela, ki so dolgočasna, ponavljajoča se ali zelo zapletena.

Poskusite se domisliti, kako bi težji del službe naredili prijetnejši, na primer delo v družbi prijatelja ali sodelavca. To ne pomeni nujno, da morate delati na isti stvari kot oni ali se veliko pogovarjati drug z drugim, vendar vam bo verjetno bolj udobno delati z nekom; morda boste našli zdravo konkurenco.

Poskusite čim bolj uživati ​​v svojem delu. Poiščite način, kako bo težji del dela bolj zabaven, da boste veliko bolj motivirani.

4. Zapomnite si razlog, zakaj delate

Vprašajte se, zakaj želite opraviti delo, ki je pred vami.

Notranja motivacija je lahko posledica različnih razlogov. Morda želite dobro opraviti delo, da bi napredovali. Morda morate poskrbeti za družino ali nekoga, ki vam je blizu. Morda le cenite dobro opravljeno delo, tudi če to ni delo, ki ga imate radi.

Ko poznaš razloge, zakaj opravljaš določeno delo, pride motivacija od znotraj. Nihče vam ga ne more vzeti, ne glede na vse težave.

5. Nadzirajte samo tisto, kar lahko

Ne glede na to, ali delate sami ali v skupini ljudi, so v vsakem primeru določene stvari izven vašega nadzora. Osredotočite se na stvari, ki jih lahko nadzorujete, in na ta področja usmerite vso svojo energijo. Naredite na primer najboljšo predstavitev, ki jo lahko, čeprav nekaterim strankam morda ne bo všeč (vendar to običajno nima nobene zveze z vašo predstavitvijo, ampak zato, ker so se zbudili na napačni nogi).

Če svojo energijo usmerite samo v pomembne stvari, vas ne bodo izčrpale skrbi za stvari, na katere nimate vpliva, in vaša motivacija se bo povečala.

6. Pripravite plan B

Motivacija se zmanjša, ko čutite, da ste v nečem spodleteli – predvsem v službi. Namesto da na propadle projekte gledate kot na neuspeh, nanje glejte le kot na eno od možnosti, ki se ni obnesla. Z vsakim novim poskusom boste bližje pravi poti.

Neuspeh ne pomeni, da je vaša celotna ideja slaba. Če en način ne uspe, ga samo prečrtajte s seznama in poskusite z novim. Ko boste na svet gledali na tak način, boste bolj motivirani. Tako ne boste prenehali jemati neuspeha osebno, ohranili boste vero vase in v svoje ideje ter se boste naslednjič trudili, da se stvari izidejo.

Motivacija pri delu je odvisna predvsem od vašega počutja in dojemanja stvari. Ko spremenite vaš način razmišljanja, se jih boste lotili na boljši način, srečnejši boste in veliko bolj motivirani.

 

Vir: Profitiraj.hr